Blog

IMUNITA – bez nej sa žije ťažko!

Ako ju ochrániť a udržať silnú ?  Na to je musíme najprv ROZUMIEŤ. 

Imunitný systém začína byť častou a významnou témou, tak ako zdravý životný štýl moderného spoločenského života. Človek je denne vystavený obrovským útokom neznámych látok zo svojho okolia , aj keď sme doma v našom bežnom a známom prostredí.

“Imunita je definovaná ako odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam. Ide o schopnosť organizmu vytvárať základnú ochrannú líniu.”

AKO to celé v našom tele funguje ? 

Imunitný systém v každom tele je zložený z buniek a orgánov, ktoré denne pracujú na ochrane a obrane organizmu proti cudzorodým zárodkom. Orgány imunity spolupracujú s ostatnými sústavami v tele a zaisťuje harmonickú až ideálnu činnosť tela ako celku. 

Základnou funkciou je zložitá a dynamická komunikačná sieť. Funguje to nasledovne – imunitné bunky v tele dokážu rozpoznať neznámu látku v tele, kedy začnú produkovať chemické látky. Tieto látky umožňujú bunkám regulovať vlastný rast a rozmnožovanie sa v tele, zmobilizujú ďalšie imunitné bunky a smerovať ich na problematické miesto v tele. Ak je imunita oslabená alebo zlyhá môžeme ochorieť. 

  • Prirodzená imunita

Prirodzená imunita je genetická, ako si ju prinesie každý novorodenec a vybuduje každé dieťa. Naša koža a sliznice sú základnými obrannými bariérami proti choroboplodným zárodkom od narodenia.

Každý novorodenec si nesie zo sebou dávku vrodenej imunity, ktorou sa chráni proti infekčným útokom. Počas prvých rokov sa imunita vyvíja, stabilizuje zloženie protilátok – preto bývajú aj deti častejšie choré. Netreba panikáriť a dieťa hneď izolovať a žiť v sterilnom prostredí. Stretávaním s inými deťmi si pomaly telíčko vytvára protilátky a dieťa si buduje imunitné reakcie. Ak dieťa tieto imunitné reakcie nemá každý pediater odporučí imunitu posilniť. 

  • Získaná imunita 

Ide o druhú obrannú líniu, ktorú si budujeme počas života, kedy sa stretávame s cudzorodými baktériami, ktoré nezastavila naša prvá obranná línia. 

ČO je to imunodeficit ? 

Imunitný systém funguje na základe spolupráce viacerých zložiek imunity. Ak ale príde telo do stavu, že chýba jedna alebo viaceré zložky je stav organizmu nedostatočný. 

Nedostatočný stav – imunodeficit – nedokáže dostatočne chrániť a budovať obranyschopnosť organizmu. 

Takýto stav môže byť vrodený alebo ho môžeme počas života aj získať. 

Získať ho môžeme počas infekcie, kedy bol oprganizmus oslabený alebo vyvolaný liekmi. 

Dočasný imunodeficit môže vzniknúť aj počas vírusovej infekcie, ako chrípka, mononukleóza alebo koronavírusy. Tento stav môže byť spôsobený aj stresom. 

AKO sa brániť ? Alebo dôležitá je dobre známa – PREVENCIA…

V dnešnej dobe trpí každý tretí človek na Slovensku poruchou imunitného systému a z toho 70% z nich má rôzne alergické reakcie. 

Preto je nevyhnutná prevencia – Obranyschopnosť svojho tela môžeme posilňovať, budovať a najmä udržiavať rôznymi spôsobmi. 

  • Otužovanie – napríklad pomocou studenej sprchy. Treba teplotu vody znižovať postupne. Sprchujeme od nôh postupne smerom k hlave. Studená voda nám stiahne cievy a rozprúdi krv, čím zrýchľuje látkovú výmenu – metabolizmus. 
  • Sauna – so saunovaním možno začať už od trojročných detí po lekárskom vyšetrení. 
  • Podpora organizmu užívaním vitamínov, minerálov a výživových doplnkov na imunitu, napríklad produkty VIUSID. 

VIUSID je vysoko efektívny výživový doplnok, ktorý posilňuje a buduje imunitu u detí, ale aj dospelých. Je vhodný nielen ako prevencia a posilnenie organizmu počas zvýšenej chorobnosti v období koronavírusu, chrípky, ale aj pri oslabení imunity z iných príčin – stres, fyzická či psychická záťaž a choroba. Odporúča sa najmä osobám s chronickými ochoreniami a pre osoby so sklonom k opakovaným infekciám. 

Obsahuje vysoko účinné antioxidanty, antivirotické látky, dôležité vitamíny, minerály a aminokyseliny. 

Unikátnou zložkou je molekulárne aktivovaná kyselina GLYCIRHIZÍNOVÁ, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou v sirupe, sáčkoch a ampulkách. 

Nesmieme zabúdať, že imunita je náš obranný štít, ktorý si treba budovať, postarať sa a zároveň chrániť, pretože raz nás možno zachráni práve on.