Blog

PSORIÁZA: Ochorenie na celý život, s ktorým sa dá žiť

Autoimunitné ochorenie, ktoré v súčastnosti trápi približne 100 miliónov ľudí na celom svete a z toho žije na Slovensku okolo 200 tisíc ľudí. Patrí medzi civilizačné ochorenie, ktoré nie je možné úplne vyliečiť, ale je možné ho minimalizovať správnou liečbou a životným štýlom.

Predstavme si psoriázu a spôsob ako s ňou žiť plnohodnotný život…

 

Čo je psoriáza alebo lupienka ?

Latinský názov Psoriasis vulgaris vysvetľuje podstatu choroby, “Psora” v preklade znamená odlupovanie a obrazne vystihuje proces, ktorý na pokožke prebieha.

Pokožka psoriatika množí kožné bunky až 7-krát rýchlejšie ako u zdravého človeka.

Typický prejav psoriázy je vznik šupinatých zapálených ložísk zrohovatelej kože. Tieto ložiská svrbia, bolia, sú začervenané a odlupujú sa. Lupienka je chronickým ochorením, kedy sa striedajú obdobia pokoja a akútne obdobie. Prejavy sú v každom období iné. Ani pri jednej z fáz nie je možné sa nakaziť.

 

Na prvotné spustenie psoriázy má vplyv množstvo faktorov:

 • stres,
 • prekonanie infekcie,
 • niektoré druhy liekov,
 • hormonálne zmeny,
 • iné zápalové kožné choroby,

 

Ako psoriáza obmedzuje ?

Ochorenie obmedzuje pacienta fyzicky svojim svrbením, pálením a červenými fľakmi.

Náročnejšie sú dopady po psychickej stránke človeka, ktorý trpí týmto ochorením.

Nevhodné reakcie okolia spôsobujú nepríjemné až depresívne stavy.

 

Reakcie spoločnosti sa môžu tiež prejavovať v rôznych situáciach :

 • Šport – psoriatik ma problém sa vyzliecť na verejnosti, alebo v šatni. Podľa štúdií až 7% zúčastnených bol odmietnutý vstup do verejných zariadení, typu verejný bazén alebo telocvičňa.
 • Vzťahy – pacient si pripadá menej cenný a má problém udržiavať, alebo vytvárať vzťahy. 27% pacientov do 54 rokov uviedlo, že psoriáza negatívne ovplyvnila nielen vzťahový, ale aj sexuálny život.
 • Práca – kožné prejavy lupienky môžu spôsobiť aj problém s hľadaním práce nakoľko pacient môže byť často práceneschopný.

 

 

Ako žiť plnohodnotne ?

Psoriáza sa nedá vyliečiť a treba sa o svoju pokožku starať celý život. Cieľom liečby je mať chorobu a jej prejavy pod kontrolou, tak aby neovplyvňovala denné fungovanie a aktivity, ktoré máte radi.

 

3 kroky ako mať psoriázu pod kontrolou :

 

 1. Zmena životného štýlu

Pokožka je zrkadlom spokojnosti nášho tela. Obmedzovať stres, eliminovať alkohol a fajčenie, jedálniček doplniť ovocím a zeleninou. Svoju psychiku budovať a posilňovať športom, príjemnými aktivitami, neobmedzovať sa v styku so spoločnosťou.

 

 1. Starostlivosť o pokožku nenechávať na náhodu

O pokožku sa musíte pravidelne starať – premasťovať, hydratovať, hýčkať.

SKIN-CAP produkty sa o vašu pokožku a pohodlie postarajú od bežného krému, sprchový gél, šampón, ale aj dodajú telu vitamíny, ktoré potrebuje formou kapsúl.

Majte vašu psoriázu pod kontrolou dlhodobo.

 

 1. Tehotenstvo a psoriáza

Počas tehotenstva nedochádza k zhršeniu stavu psoriázy, ale naopak prejavy môžu byť omnoho miernejšie. Po pôroda sa väčšinou predchádzajúci stav obnoví. Aj ako tehotná, alebo dojčiaca žena môže úspešne bojovať a žiť so psoriázou bez nepríjemných prejavov. SKIN-CAP produktová rada neobsahuje kortikoidy a je vhodná na starostlivosť o pokožku aj počas tehotenstva a dojčenia.