Blog

LETO je tiež spúšťačom herpesov…

LETO je tiež spúšťačom herpesov…

V letnom období trávime viac času vonku prípadne športujeme a vystavujeme naše telo omnoho viac slnečným lúčom. Staré dobré známe „slnko lieči“ môže priniesť aj opačné účinky a s tým spojené nepríjemnosti ako je herpes, alebo ešte známejší opar. Je potrebné sa aj na takéto príjemné obdobie pripraviť a nenechať sa prekvapiť. 

ČO je vôbec herpes ? 

Herpes simplex je najrozšírenejším vírusovým ochorením v spoločnosti ľudí. Ak sa prejaví tak najmä charakteristickými zmenami najmä na koži a slizniciach, odkiaľ sa môže veselo prenášať aj na iné osoby. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti úst, ale aj na slizniciach očí, ale aj v intímnych partiách. Zdrojom nákazy sú nielen infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza najmä slinami a aj pri pohlavnom styku. 

Aká býva príčina vzniku ? 

Prvé stretnutie organizmu s vírusom herpesu väčšinou prebieha v ranom detstve, kedy sa infekcia môže aj nemusí prejaviť naplno. Prvý kontakt vyvolá v tele tvorbu protilátok, ktoré počas života môžu kolísať. Vírus herpesu zostáva v tele počas celého nášho života a stávame sa aj nosičom vírusu. Herpes môže opätovne prepuknúť ak prichádza k oslabeniu imunity a to viacerými faktormi : 

  • slnko, 
  • horúčka, 
  • trauma, 
  • emočný stres, 
  • nadmerná športová záťaž a iné.

Silné letné slnko býva častým provokačným a vyvolávacím faktorom, kedy vznikne ložisko oparu. Leto je obdobie, ktoré potrápi herpesom aj ľudí, ktorí ním bežne netrpia. 

Poznáte tie príznaky, kedy sa herpes tvorí ?

Oblasť, kde to všetko bublá a herpes sa začína tvoriť je najprv ľahko napnutá a necitlivá. Potom prichádza fáza, kedy pokožka začína svrbieť, ale aj mierne bolí. Začína sa objavovať začervenanie pokožky a v tomto mieste začínajú vystupovať skupinky pľuzgierikov s priehľadným obsahom, ktoré praskajú a začínajú sa tvoriť chrasty. Sprievodným javom môže byť horúčka a aj nevoľnosť. Neliečené ložisko sa hojí zhruba 10 – 14 dní pokiaľ sa postihnuté miesto nezapáli a nenastúpi infekcia. 

Ako sa preventívne chrániť ? 

Prevencia prenosu je najmä dôležitá, keď herpes prepukne – chrániť svoje okolie a dodržiavať všetky dôležité hygienické zásady. Prevenciu proti herpesu môžete praktizovať počas celého roka. 

Balzam na pery – HERPETINO je produktom, ktorý je čisto prírodný a založený na účinkoch propolisu. Stačí si balzam preventívne aplikovať na pery a ten chráni tie najháklivejšie časti na prepuknutie herpesu. 

 

Vaše leto bez obáv…